Ενημέρωση φοιτητών για ανάρτηση προκήρυξης για σπουδές μέσω του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος 2022-2023

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στο site Erasmus του πανεπιστημίου Θεσσαλίας έχει αναρτηθεί η προκήρυξη για σπουδές Erasmus+ για το επόμενο ακαδημαϊκό έτος 2022-2023: http://erasmus.uth.gr/gr/announcements-gr

Συγκεκριμένα, οι φοιτητές που επιθυμούν να μετακινηθούν για ΣΠΟΥΔΕΣ στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+, κατά το ακαδημαϊκό έτος 2022-23, πρέπει να ακολουθήσουν τη διαδικασία που περιγράφεται αναλυτικά εδώ και να αποστείλουν στο Γραφείο Διεθνών Σχέσεων τα εξής:

1. Αίτηση υποψηφίου φοιτητή/φοιτήτριας για σπουδές ERASMUS+
  2. Πρωτότυπο πιστοποιητικό Αναλυτικής Βαθμολογίας από τη Γραμματεία του Τμήματος όπου ανήκουν
  3. Σύντομο βιογραφικό σημείωμα, στο οποίο θα αναφέρονται και οι λόγοι εκδήλωσης του ενδιαφέροντος συμμετοχής στο πρόγραμμα ERASMUS+
  4. Αντίγραφα πιστοποιητικών γλωσσικής ικανότητας
  5. Αντίγραφο του Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας

Οι φοιτητές μπορούν να ενημερωθούν για τα συνεργαζόμενα Πανεπιστήμια του Τμήματος μας εδώ: http://erasmus.uth.gr/gr/spoudes/etairoi-gr

Οι αιτήσεις των υποψηφίων με τα απαραίτητα δικαιολογητικά θα υποβάλλονται αποκλειστικά ταχυδρομικώς (συστημένος φάκελος) ή με courier από:
Τρίτη 1 Φεβρουαρίου 2022 έως και Παρασκευή 25 Φεβρουαρίου 2022

Προσοχή!:

• Ως ημερομηνία κατάθεσης θα ληφθεί υπόψη η ημερομηνία παράδοσης στο ταχυδρομείο ή courier.
  • Εκπρόθεσμες ή ελλιπείς αιτήσεις δεν θα γίνονται δεκτές.
  • Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στην ιστοσελίδα του Γραφείου Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

Οι φοιτητές του Τμήματος μας θα αποστείλουν τα δικαιολογητικά τους ταχυδρομικώς (συστημένος φάκελος) ή με courier στην παρακάτω διεύθυνση:

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας – Γαιόπολις, Περιφερειακή Οδός Λαρίσης- Τρικάλων, 41500 Λάρισα, Γραφείο Erasmus (τηλ. 2410 684727, e-mail: aretibania@uth.gr)

Αναλυτικές πληροφορίες για το πρόγραμμα Erasmus+ για Σπουδές μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ: Ενημερωτική Παρουσίαση για τις Σπουδές Erasmus+ (2022-2023)

Ο ακαδημαϊκός υπεύθυνος Erasmus του τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής

Περσάκης Αντώνιος